trt-Kısa-film-cekimleri elazig (8)

          Kültürel ve sanatsal faaliyetlere büyük önem veren Elazığ Belediye Başkanımız Şahin ŞERİFOĞULLARI, TRT İç Yapımlar Dairesi Başkanlığı tarafından Elazığ’da çekilen kısa film çekimlerinin destekçisi oldu.

‘Dengbejlik’ kültürü ile 1900’lü yıllarda  yaşanan  olayların anlatıldığı kısa film çekimleri  Baskil, Arıcak ve Harput’ta gerçekleştirildi.

TAYLAN: ‘DESTEKLERİNDEN DOLAYI ELAZIĞ BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDERİZ’

          Gerçekleştirdikleri çekimlerde kendilerine destek olan Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi’ne teşekkür eden TRT İç Yapımlar Yönetmeni Nuray Taylan, ‘Elazığ’da kısa bir film çekiyoruz. Filmimizi, dengbejlerimizin okuduğu gerçek yaşanmış hikâyelerin içine dramatik öğeler katarak kısa filmler halinde çekmeye başladık. Bunun bir sahnesini çektik. Harika bir iş oldu. Güzel bir ses getirdi. İnşallah devamı da gelecek. Elazığ’ın çevre dokusu bize çok uygun oldu. Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi bizlere çok önemli desteklerde bulundu. Kısa filmimizin adı ‘Filite  Destanı’dır. Harika bir hikâye. Umarım geri dönüşleri çok güzel olur.’ dedi.

ERKEKER: ‘KISA FİLMDE, REŞKOTAN VE  ETMANKİ AŞİRETLERİ ARASINDA GEÇEN OLAYLARA YER VERDİK’

          Sanatçı Sinan Erkeker ise, ‘Geçmişten günümüze şimdiye kadar hep sözlü edebiyat olarak gelen bir anlatımı biz bugün kısa filmlerle ekranlara taşıyacağız. Özellikle bu bölgelerde tüccarlık yapan ve kervanların önünü kesen yol, haraç mevzusundan dolayı meydana gelmiş bir olayı anlatıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

AYGÜN: ‘ELAZIĞ BELEDİYESİ OLARAK HER TÜRLÜ SANATSAL ÇALIŞMANIN İÇERİSİNDE OLDUK’

          Elazığ Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı Koro Şefi Aygün Çam’da, ‘Çekimlerimizi Elazığ Belediyesi’ne ait Harput’ta bulunan KUDEB binası bahçesinde gerçekleştiriyoruz. Elazığ Belediyesi Konservatuvarı olarak her türlü sanatsal çalışmaların içerisinde bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz. Elazığ Belediyemizin destekleriyle gerçekleşen bir kısa filmin belgesel çalışmaları içerisindeyiz. İnşallah en kısa sürede bu kısa filmimiz yayınlanarak tüm hemşehrilerimizin beğenisine sunulacak.’ dedi.